Dziecko w kamperze- przygoda dla małych i dużych


Wyprawa z dzieckiem na tradycyjne wakacje to niemałe wyzwanie dla rodziców, dlatego też na myśl o caravaningu wielu z nich odsuwa ten pomysł na późniejszy czas. Tymczasem wbrew sceptycznym opiniom nie ma najmniejszych przeszkód, by wyruszyć domem na kółkach na wymarzony urlop, zabierając ze sobą nawet maluchy. Sukces wyprawy tkwi w przygotowaniu, a także w samej specyfice caravaningu.

Indywidualizm dzieci idealnie wpisuje się w podróżowanie kamperem. Wszak nie ma w nim gości za ścianą, którym mogłyby przeszkadzać głośne śmiechy czy płacz, nie ma także z góry ustalonych regulaminów hotelowych. Brak ograniczeń związanych z miejscem pobytu to dodatkowy i szalenie ważny plus. Młodzi rodzice mogą być pewni, że kamper jest stworzony dla najmłodszych podróżników. Udowodnili to już niejedni miłośnicy tego rodzaju eskapad i jednogłośnie twierdzą, że samochody kempingowe są idealnie przygotowane do wojaży z małymi dziećmi.

Zalety caravaningu z dziećmi

Zacznijmy więc od tego, co oferuje sam samochód kempingowy. Po pierwsze znajdziemy w nim obszerne i komfortowe łóżko. Ich powierzchnia pozwala, by bez przeszkód snu zażyli na nich rodzice wraz z dzieckiem. Starsze pociechy mogą spać osobno na łóżkach wyposażonych w dodatkową siatkę zabezpieczającą przed ewentualnym upadkiem.

Kamper to jednak samochodów, więc podczas jazdy dzieci powinny siedzieć – zgodnie z wiekiem – w fotelikach. W większości kamperów znajduje się mocowanie ISOFIX. Roletki zaciemniające dodatkowo podnoszą komfort podróży dzieci w słoneczny dzień, ale też w połączeniu z dobrym wyciszeniem kampera sprawiają, że poranki są nie tylko miłe, ale dzieci śpią po prostu dłużej i nie mają problemów z zasypianiem w ciągu dnia.

Oczywiście wskazując na komfort podróży, ważne jest wyposażenie. Tutaj dużą rolę odgrywa wypożyczalnia kamperów, Żory to jedno z tych miast, w których proponowane są samochody kempingowe dopasowane do potrzeb przyszłych podróżujących. Na pokładzie oferowanych kamperów znajduje się więc mini centrum rozrywki, w skład którego wchodzi telewizor, nierzadko DVD oraz radio z bluetooth. Starszaki ucieszą się z możliwości podpięcia pod sprzęt konsoli do gry, a młodsze dzieci z możliwości wsłuchania się w audiobooki, czy ulubioną muzykę.

Wyposażenie kampera to luksus w mini oprawie. Do dyspozycji podróżujących pozostaje kuchenka, lodówka, łazienka z prysznicem, toaleta, a także klimatyzacja i gazowe ogrzewanie. Pojemne szafki eliminują problem kilkudziesięciu nieporęcznych walizek i zdecydowanie ułatwiają posegregowanie wszystkich potrzebnych rzeczy – a to w przypadku podróżowania kamperem z dziećmi okazuje się bardzo ważną kwestią.

Pakujemy dzieci do kampera

Z całą pewnością renomowana wypożyczalnia kamperów pomoże nam w wyborze odpowiedniego pojazdu. Po naszej stronie pozostaje spakowanie potrzebnych i stosownych do wieku dziecka rzeczy. Wspomnieliśmy już o foteliku, który obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej. W tym przypadku nie ma odstępstw, a z uwagi na trasę, jaką zamierzamy przejechać, zadbajmy, by foteliki były komfortowe i bezpieczne.

Maluchom zabierzmy przenośne łóżeczko – oczywiście, jeśli zakładamy, że nasza pociecha będzie z niego korzystała. Pamiętajmy, że maleństwo śpi także w ciągu dnia, więc taka opcja jest jak najbardziej trafna, szczególnie że podnosi poziom bezpieczeństwa. Ogólnie rzecz biorąc, spakujmy te rzeczy, które standardowo zabralibyśmy na tradycyjne wakacje. Jeśli chcemy, by nasz wypoczynek i wyprawa była naprawdę udana, wypożyczalnia kamperów w Żorach dobierze do nas pojazd, który będzie dla nas najwygodniejszą i najlepszą opcją. Nie bójmy się pytać i wskazywać na wyposażenie, którego potrzebujemy. Oprócz kampera można wypożyczyć akcesoria, które podniosą jakość naszego wypoczynku.

Na pokład zabieramy podróżną apteczkę, środki czystości i akcesoria pielęgnacyjne dla dziecka. Warto zabrać ze sobą niewielki zapas żywności – szczególnie dla malucha, repelenty przeciw owadom i kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. Jeśli nasze dziecko korzysta z wózka, nocnika czy przewijaka zabierzmy je ze sobą. Słowem, stwórzmy naszemu maluszkowi warunki podobne do tych, jakie ma w domu – dzięki temu ominie nas czas adaptacyjny, który jest prawdziwym utrapieniem podczas tradycyjnych, hotelowych wakacji.


Kiedy wybrać się w podróż z dzieckiem kamperem?


Dzieci, które nie chodzą jeszcze do szkoły, mogą podróżować praktycznie o każdej porze roku. Najlepszym rozwiązaniem jest posezonowa wyprawa np. podróż po sezonie kamperem do Włoch. Dzięki temu unikamy wzmożonego ruchu na drogach, mamy większą swobodę poruszania się w miejscach turystycznych, a także w naturalny sposób unikamy afrykańskich upałów. Posezonowe wypożyczenie kampera to także niższe koszty wynajmu, ale też i mniejsze opłaty na kempingach.

Przewagą kampera nad innymi formami spędzania wakacji jest to, że możemy zachować normalny rytm dnia i unikamy dawkowania maluchowi zbyt wielu wrażeń jednocześnie. Plusem jest także to, że jeśli wybieramy się kamperem na południe Europy, większość tamtejszych krajów jest doskonale przygotowana na miłośników caravaningu. Tym samym nie musimy dojechać w pierwotnie wyznaczone miejsce, możemy zatrzymać się po drodze. Wypożyczenie kampera oznacza bardzo dużą swobodę podróżowania – możemy więc zmienić kierunek jazdy.


Ubezpieczenie zdrowotne w podróży kamperem


Każda osoba ubezpieczona w NFZ powinna wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest ważna przez rok. Ewentualne koszty konsultacji lekarskich pokryje NFZ. Wniosek o taką kartę składa się w kilka chwil, przez Internet, a odbiera się ją w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Można także zadbać o dobrowolne ubezpieczenie turystyczne, które znajduje się w ofertach większości firm ubezpieczeniowych.

Kluczem do udanego caravaningu z dzieckiem jest nasze otwarcie się na nowe pomysły. Dla dziecka – zarówno tego małego, jak i większego – takie wakacje to wyprawa życia. Idealnym kierunkiem jest wyprawa kamperem do Niemiec, Danii, Włoch czy Hiszpanii, ale równie dobrze możemy wybrać się nad polskie pojezierza. Śląska wypożyczalnia samochodów kempingowych zagwarantuje nam najlepszy dom na kółkach, a my możemy znaleźć najpiękniejsze miejsca, które chcemy zobaczyć i pokazać je naszym dzieciom.